Thursday, November 23, 2006

This episode features an interview with Katya Kohoutová Heller, who was born to an American mother and Czech father and raised in Czechoslovakia. She was educated as an interpreter and translator at Charles University in Prague. In late 1989 and 1990 she worked as an interpreter and press spokesperson for the Civic Forum. Since 1986 she has lived mostly in the United States and has been affiliated with numerous artists, arts organizations and commercial galleries as a special projects manager, dealer and curator. She served as the interpreter and representative for Stanislav Libenský and Jaroslava Brychtová until Professor Libenský’s death in February 2002. Currently she is affiliated with Heller Gallery, an art gallery in New York City.

Heller has lectured on Czech glass sculpture at the Sydney College of the Arts, the Seattle Art Museum, Grounds for Sculpture, the Pilchuck Glass School and the Museum of Glass in Tacoma, WA. She is presently a member of the Board of Directors of UrbanGlass, a non-profit arts organization in Brooklyn, New York and also serves as the Chairperson of the Advisory Board of the Czech Center - New York.

***

V tomto dílu uslyšíte rozhovor s Káťou Kohoutovou Heller, která vyrůstala s americkou maminkou a českým tatínkem v Československu. Vystudovala překládání a tlumočení na Karlově univerzitě v Praze. V roce 1989 a 1990 pracovala jako tlumočnice a tisková mluvčí pro Občanské forum. Od roku 1986 žije převážně ve Spojených státech a věnuje se práci v oboru výtvarného umění jako vedoucí speciálních projektů, prodejce umění a kurátor. Působila jako tlumočnice a zastupitelka Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové až do úmrtí profesora Libenského v únoru 2002. V současné době pracuje v Heller Gallery v New Yorku.

Káťa Kohoutová Heller přednášela na téma české sklo v Sydney College of the Arts, Seattle Art Museu, Grounds for Sculpture, the Pilchuck Glass School a Museu skla v Tacomě ve state Washington. Je členkou správní rady neziskové organizace UrbanGlass v Brooklynu. Také je předsednicí dozorčí rady Českého centra v New Yorku.

No comments: